Několik slov o významu imunity:

Imunita byla dlouho chápána jako obranyschopnost organismu proti infekčním chorobám. Dnes víme, že imunologické mechanismy se uplatňují při všech onemocněních. Pro udržení zdraví je imunitní systém nesmírně důležitý nejen proto, že bojuje s vetřelci z vnějšího prostředí (bakterie, viry, kvasinky), ale také nám pomáhá udržovat onu důležitou „vnitřní rovnováhu“. Imunitní systém nepracuje izolovaně, veškerá jeho činnost je neustále vzájemně ovlivňována činností všech orgánů našeho organismu - je zde tedy propojení s nervovým, dýchacím, trávicím, močovým, pohlavním, pohybovým (kosti, klouby, svaly!) systémem, s krvetvorbou i produkcí hormonů. Imunitní buňky se nacházejí v celém těle a řada látek, které produkují, zajišťuje přenos informací mezi všemi buňkami a tkáněmi. Mezi stále objevované a fascinující aktivity imunitního systému patří například i hlídání buněk, zda se některá nezvrhla v buňku rakovinnou. V praxi to znamená mnohokrát za den ohledávat povrchy více než dvou set milionů miliard buněk našeho těla.

Z řečeného znovu vyplývá, jak složité je do organismu uměle zasahovat. Proto čím šetrněji, tím lépe. Čím smysluplněji, tím lépe. Autovakcíny SIAB mají za úkol upozornit na porušenou rovnováhu, pomoci tělu vrátit se ke vzniku chyby a především napravit vzniklé škodlivé mechanismy. Jak je tohle třeba chápat? Zejména je nutné vědět, že nemoc nevznikne tím, že do našeho organismu vnikne bakterie, ale tím jak na ni naše tělo zareaguje. Není to ta bakterie nebo virus, který by nám chtěl tolik ubližovat - ale my, tedy náš imunitní systém, reagujeme nejčastěji na vetřelce zánětem. Ten může vést k závažnému, mnohdy trvalému poškození (příkladně zánět srdečního svalu, který vyvolají spálové bacily, kloubní reakce na infekci borreliemi, EBV viry, záněty mozku a mozkových blan jako reakce na vniknutí meningokoka atd.)

A co znamená oslabený imunitní systém s častými infekty nebo přehnané alergické reakce? Tady se vždy jedná o narušený imunitní systém. Při jeho nesmírné složitosti, velmi často dostupnými vyšetřovacími postupy ani nezjistíme o jakou poruchu se přesně jedná. Některé poruchy mohou být vrozené, mnohé se rozvinuly až v průběhu života. V praxi ale vidíme, že právě autovakcíny SIAB mohou vést k optimalizaci činnosti imunitního systému, a že s pomocí autovakcín SIAB si vlastně „rozhoduje“ naše tělo samo o tom, do jaké míry je zlepšení možné.