Jaké jsou optimální kombinace léčby:

Někdy je vhodné léčbu urychlit a imunitní systém podpořit dalšími preparáty:

U chronické únavy a dlouhodobých zánětů je vhodné doplnit léčbu autovakcínami enzymoterapií (např. Wobenzym).

Důležitým pomocníkem se jeví být proxeronin, který obsahuje ovocná šťáva tropického plodu Noni. Proxeronin, přeměněný v těle na xeronin, ovlivňuje nejen mnoho enzymatických pochodů, ale dodává organismu energii a jeví se účinnější než třeba Koenzym Q 10.

Někdy je dokonce velmi výhodné podávat heterovakcínu (vakcína připravená např. z bakterií - Bronchovaxom, Urovaxom, Biostim, Luivac, Imudon atd.) současně s autovakcínami SIAB - specifická individuální autobioterapie, protože reaktivita imunitního systému se tak posílí rychleji.

Při závažných poruchách imunity a během vyčerpávajících onemocněních může být léčba doplněna podáním gamaglobulinů nebo přenosového faktoru. O takovém postupu rozhoduje bez výjimky zkušený specialista.

Užívání vitamínů a stopových prvků by měl pacient se svým lékařem konzultovat. Setkáváme se opakovaně s tím, že nemocní poslechnou “ zaručená“ doporučení svých známých a užívají finančně nákladné léky, které sice někomu blízkému pomohly, ale mnohdy při úplně jiné nemoci než má sám pacient. Doplňováním chybějících látek v těle se zabývá orthomolekulární medicína - nepatří sem pouze zvýšená nabídka vitamínů a prvků, ale i velmi exaktní doplnění látky, kterou si organismus neumí vyrobit. Proto podávání inzulinu diabetikovi, hormonů štítné žlázy u poruchy funkce štítné žlázy nebo železa u anemie, náleží do orthomolekulární medicíny. Autovakcíny SIAB - specifická individuální autobioterapie mohou i tady celkový stav kladně ovlivnit a optimalizovat využití orthomolekulárních preparátů, ale samozřejmě nemohou např. chybějící železo doplnit.

Je důležité vědět, že léčbu SIAB - specifická individuální autobioterapie lze kombinovat se všemi léčebnými postupy (jedinou známou výjimkou jsou stavy po transplantaci cizích orgánů, kde tento druh autovakcín nebyl nikdy aplikován).

Podávání autovakcín SIAB - specifická individuální autobioterapie lze individuálně doplnit akupunkturou, cíleně volenými homeopatickými preparáty, lymfodrenáží nebo žilní aplikací infuze vitamínu C.