Příklad alergie - informativně vyvolaného onemocnění

Téměř 20% obyvatel většiny středoevropských zemí trpí sennou rýmou. Statisticky bylo zjištěno, že každý člověk vdechne za jeden rok cca 1 mikrogram (jednu miliontinu gramu) pylů. Alergici na toto nesmírně malé množství pylu reagují někdy až měsíce trvající rýmou, záněty spojivek, kašlem, ale i asthmatickými potížemi, které si mohou vynutit léčbu v nemocnici.

Malé množství alergenu = látky vyvolávající alergii (např. pyl, srst zvířat, potraviny, vosí bodnutí) vyvolává neúměrně silnou reakci organismu. Tato reakce díky paměti imunitního systému může s časem narůstat. Jestliže imunitní systém zareaguje na tak mizivé množství informace, můžeme si dobře představit, že lze tuto jeho vlastnost léčebně využít. Tedy že můžeme dlouhodobě imunitní systém trénovat opakovaným podáváním malého množství vhodné „informace“.

Nejčastějším příkladem je praxe povinného očkování. Jiná známá forma tréninku imunitního systému je podávání alergologických vakcín (alergik např. již od podzimu pravidelně užívá ředěné vakcíny - jarní, letní směsi atd.) - desenzibilizačaní terapie.

Paracelsium Praha od roku 1993 vyrábí autovakcíny SIAB - specifická individuální autobioterapie, jejichž příprava byla převzata z jiných evropských zemí (SRN, Švýcarsko, Rakousko). Pro každého nemocného se zde individuálně připravují vakcíny z jeho vlastního biologického materiálu (nejčastěji z krve). V podobě kapek se tyto autovakcíny užívají několikrát denně pod jazyk. Právě proto, že jsou vyrobeny z vlastního biologického materiálu a neobsahují jiné chemické látky, nemohou vyvolat žádné vedlejší negativní účinky. Je však nutné vědět, že na začátku léčby může proběhnout krátkodobá fáze, kdy se základní potíže na přechodnou dobu zesílí nebo že se „ozve“ orgán, jehož narušená činnost vedla k pozdějšímu vzniku obtíží. Léčba má vést k šetrnému postupnému vylepšování „rovnováhy“. Je proto samozřejmé, že se jedná o léčbu dlouhodobější, a to především u dospělých, u kterých poruchy někdy trvají i několik desetiletí.